loading...

لوازم آرایشی

اندازه بخاری برقیقبل از خرید بخاری برقی باید اندازه مورد نیازتان را با توجه به ابعاد محیطی که می‌خواهید فضای آنجا را گرم کنید، در نظر بگیرید. اگر برای یک فضای کوچک، بخاری بزرگ خریداری کنید، انرژی

نازنین بازدید : 20 دوشنبه 22 شهریور 1400 نظرات (0)

اندازه بخاری برقی
قبل از خرید بخاری برقی باید اندازه مورد نیازتان را با توجه به ابعاد محیطی که می‌خواهید فضای آنجا را گرم کنید، در نظر بگیرید. اگر برای یک فضای کوچک، بخاری بزرگ خریداری کنید، انرژی بسیاری هدر می‌دهید و مجبور به پرداخت هزینه اضافی غیرضروری می‌شوید. برعکس نصب بخاری کوچک در اتاق بزرگ، شما را گرم نگه نمی‌دارد. برای محاسبه اندازه بخاری، فرمول ساده‌ای وجود دارد. بخاری برقی خوب چی بخرم؟ بنابر قاعده‌ای که وجود دارد، برای گرم نگهداشتن حدود ۳۰ سانتی‌متر مربع به ۱۰ وات نیروی گرمایی نیاز است. بنابراین بخاری برقی ۱۵۰۰ واتی می‌تواند یک فضای حدود ۴,۵ متری را گرم نگهدارد. با توجه به مقدار حرارتی که بخاری برقی می‌تواند تولید کند و فرمول محاسبه آن، اندازه بخاری مورد نیازتان را محاسبه کنید.

فناوری‌های به کار رفته در بخاری‌ برقی
فناوری‌های به کار رفته در بخاری‌های برقی

بخاری‌ برقی با استفاده از فناوری‌های مختلف، اتاق‌ها را گرم می‌کند. برخی از آنها برای گرم کردن کل اتاق و برخی دیگر برای گرم نگهداشتن افراد یا اجسام مقابل‌شان، مناسب هستند. بهتر است پیش از خرید، بدانید کدام بخاری با چه نوع فناوری مناسب شماست. از این فناوری‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

گرمایش همرفتی
یکی از رایج‌ترین روش‌های گرم کردن اتاق‌‌ها، فناوری گرمایش همرفتی است. در این حالت کل اتاق به خوبی گرم شده و گرمای آن به مدت طولانی‌تری باقی می‌ماند. در بخاری برقی مدل گرمایش همرفتی، جریان گرما از طریق یک وسیله تولید حرارت (مانند سیم‌پیچ برقی، روغن یا سیم برق) عبور کرده و کل محیط را گرم می‌کند. بیشتر مدل‌های بخاری برقی مدل گرمایش همرفتی به فن نیز مجهز هستند و هوای گرم را در کل فضای اتاق به جریان می‌اندازد. از معروف‌ترین بخاری برقی‌های مجهز به گرمایش همرفتی، می‌توان به بخاری‌های دلونگی (Delonghi) اشاره کرد.

گرمایش تابشی
بخاری برقی‌ مجهز به گرمایش تابشی، روی گرم کردن فضای دقیقا مقابل خود متمرکز است. این بخاری‌ها بیشتر برای اتاق‌های خواب و مقابل رختخواب، اتاق‌های اداری یا دیگر اتاق‌های کوچک، مناسب هستند. البته برخی از این نوع بخاری‌ها وجود دارد که می‌توان آنها را زیر میز کار قرار داد و هنگام کار، گرم ماند. بخاری برقی‌های مادون قرمز شبیه بخاری‌های تابشی کار می‌کنند و آنها هم فقط فضای مقابل خود را گرم نگه می‌دارند. این بخاری‌ها به لامپ‌های کوارتزی مادون قرمز مجهز هستند و می‌توانند گرمای مطلوبی فراهم کنند.

گرمایش Micathermic
در این فناوری از هر دو نوع گرمایش همرفتی و تابشی استفاده می‌شود. حرارت از طریق پانل‌ها بیرون فرستاده می‌شود و جریان همرفتی طبیعی، هوای گرم را در کل فضای اتاق به گردش درمی‌آورد. این نوع بخاری، اتاق را نه تنها گرم نگهداشته، بلکه جلوی حرکت گردوغبار و دیگر حساسیت‌زاها را در اتاق گرفته و برای افراد مبتلا به حساسیت و آسم، ایده‌آل است. این نوع بخاری، بدون فن است و به همین دلیل بی‌صداست. بیشتر این مدل‌ها دیواری یا زمینی هستند.

انواع بخاری برقی
انواع بخاری‌ برقی وجود دارد که با توجه به نوع و مدل آنها می‌توانید، مناسب‌ترین‌شان را انتخاب کنید. در این بخش به انواع بخاری از نظر مکانیزم تولید حرارت به طور مختصر اشاره شده است.

بخاری برقی‌ سرامیکی
بخاری برقی‌ سرامیکی

این بخاری‌ها مجهز به اجزای گرمایشی سرامیکی درونی هستند و بدون استفاده از سیم و سیم‌پیچ می‌توانند حرارت تولید کنند. این بخاری مقدار تولید حرارت را به خوبی تنظیم می‌کند و می‌تواند گرمای مناسب و طولانی مدتی برای فضای اتاق تامین کند.

بخاری برقی‌ روغنی
بخاری برقی‌ روغنی

این نوع بخاری برقی با فناوری گرمایش micathermic،‌ کار می‌کند. در واقع گرمایش‌های تابشی و همرفتی، با استفاده از روغن گرمابر درون بخاری، تولید می‌شود. این روغن وارد تمام تیغه‌های بخاری شده و گرما را به کل اتاق منتشر می‌کند.

بخاری برقی‌ مادون قرمز
بخاری برقی‌ مادون قرمز

همانطور که گفته شد این بخاری‌ها، گرمایش تابشی تولید می‌کنند و بر دو نوع هستند:

بخاری‌های دارای لامپ‌های کوارتزی، که سیم حرارتی آن متشکل از ۸۰درصد نیکل و ۲۰ درصد کرومیم است و درون یک لامپ کوارتزی قرار دارد.
بخاری‌های دارای المنت‌ حرارتی میله‌ای، این بخاری‌ها با استفاده از المنت فلزی جامد که شبیه سیم حرارتی درونی است، تولید حرارت کرده و فضای اتاق را گرم می‌کند.
مدل‌های مختلف بخاری برقی
بخاری‌های برقی در سبک و طراحی متفاوتی در بازار وجود دارند و با توجه به نیازتان می‌توانید یکی از آنها را خریداری کنید.

بخاری‌ برقی زمینی
بخاری‌های زمینی

این بخاری‌ها به‌راحتی حمل می‌شوند، به‌صورت عمودی هم وجود دارند و چندان جاگیر نیستند. آنها را می‌توان در کف اتاق قرار داد و معمولا فن‌دار هستند و گرما را به کل اتاق منتشر می‌کنند.

بخاری‌ برقی کوچک
این بخاری‌ها هم که قابل حمل هستند، به راحتی روی هر نوع میز یا حتی کف اتاق قرار می‌گیرند و مناسب فضاهای کوچک هستند. با استفاده از این بخاری‌های می‌توانید در مصرف انرژی و هزینه‌هایتان صرفه‌جویی کنید. زیرا می‌توانید فقط فضایی را که استفاده می‌کنید، گرم کنید و انرژی برای بخش‌های دیگر ساختمان که مورد نیازتان نیست، هدر نرود. این بخاری‌ها با سیستم‌های مختلف گرمایشی تولید شده‌اند و از نظر ایمنی باید به راهنمای ارائه شده توسط سازنده‌اش، توجه کنید.

بخاری‌ برقی دیواریبخاری‌ برقی دیواری
این نوع بخاری‌ها را می‌توان درون یا به روی دیوار نصب کرد و می‌توان از آنها در محیط‌های کاری باز مانند کارگاه‌ها استفاده کرد.

بخاری‌ برقی قرنیزی
بخاری‌ برقی قرنیزی

این بخاری‌ها مناسب ساختمان‌های قدیمی که سیستم لوله‌کشی گرمایشی و تهویه هوا ندارند، است. همچنین می‌تواند به عنوان مکمل سیستم گرمایشی خانه‌‌های جدید به‌کار برده شود. این بخاری‌ها، هوای اتاق را از کف به سقف گرم می‌کنند. در ضمن به‌راحتی نصب می‌شوند و حرارت خوبی تولید می‌کنند.

همچنین به دلیل روکار بودن لوله‌های انتقال آب گرم، تبادل حرارت بهتری با محیط دارند. در این سیستم، لوله‌ها نقش رادیاتور را دارند و با استفاده از این نوع بخاری‌ها می‌توان تا ۵۰ درصد در سیستم لوله‌کشی ساختمان، صرفه‌جویی کرد.

البته یکی از مشکلات بخاری‌های قرنیزی این است که نمی‌تواند هوا را به خوبی به جریان درآورد. بنابراین با روشن کردن بخاری قرنیزی درون اتاق، نمی‌توان امیدوار بود که سالن و فضاهای مجاور اتاق نیز گرم شوند. بخاری‌های قرنیزی از نظر ایمنی، بخاری‌های خوبی هستند.

ارسال نظر برای این مطلب

کد امنیتی رفرش
اطلاعات کاربری
 • فراموشی رمز عبور؟
 • آمار سایت
 • کل مطالب : 182
 • کل نظرات : 0
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 0
 • آی پی امروز : 9
 • آی پی دیروز : 2
 • بازدید امروز : 23
 • باردید دیروز : 3
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 0
 • بازدید هفته : 28
 • بازدید ماه : 187
 • بازدید سال : 3,782
 • بازدید کلی : 8,910